Potřebuji Advokáta
Zavolejte nám na telefonní číslo:
+420 604 508 511
Nebo si rovnou rezervujte schůzku.
V praxi se často setkáváme s neplatícími nájemci, ale bohužel je často obtížné najít efektivní řešení, jak se proti nim bránit. V tomto článku se dozvíte, jaké by měly být preventivní kroky pronajímatelů při uzavírání nájemní smlouvy a jaké má pronajímatel legální možnosti bránit se proti takovým často ostříleným nájemcům, kteří beztrestně a zdarma okupují nemovitost mnohdy i po několik let od skončení nájmu.
Přestože se situace s nájemci může mnohdy zdát jako bezvýchodná, existují efektivní právní nástroje, které pronajímatele ochrání. Klíčem k úspěchu je prevence, tedy zejména důkladná lustrace nájemce a kvalitně sepsaná nájemní smlouva. Tato opatření a kroky pomohou pronajímatelům chránit jejich práva a majetek, což je zvláště důležité v dnešní době, kdy se vyskytují nepoctiví nájemci, kteří využívají právní mezery a prodlužují dobu vyklizení nemovitostí. Pokud jste se stali obětí nájemce profesionálního neplatiče, doporučujeme Vám vyhledat odbornou právní pomoc.
Pokud řešíte věc související se shora uvedeným, můžete se obrátit na specialistu naší advokátní kanceláře REZEK & ŠIMONÍK v této právní oblasti Mgr. Tomáše Rezka, advokáta, tel: +420 737 197 260, email: rezek@rezeksimonik.cz .
Představte si situaci: Váš nájemník odmítá opustit nemovitost, přestože mu nájemní smlouva dávno vypršela. Tradiční soudní cesta je zdlouhavá a nákladná. Existuje však efektivní řešení – notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti[1]. Tento nástroj, často využívaný pro vymáhání dluhů, nabízí také možnost urychlit vyklizení nemovitosti. Stačí správně nastavit podmínky a zajistit, aby zápis splňoval všechny náležitosti potřebné pro exekuci.
Proto jsme pro Vás připravili střípky z judikatury[2], která posvětila možnost využívat notářský zápis se svolením k vykonatelnosti také v případech, kdy nájemce odmítá nemovitost dobrovolně po skončení nájmu vyklidit.
Notářský zápis se svolením k přímé vykonatelnosti je účinným nástrojem nejen pro vymáhání peněžitých závazků, ale také pro vyklizení nemovitosti. Zásadní je, aby notářský zápis odpovídal všem zákonným požadavkům a byl připraven s maximální přesností a pečlivostí.
Pokud řešíte věc související se shora uvedeným, můžete se obrátit na specialistu naší advokátní kanceláře REZEK & ŠIMONÍK v této právní oblasti Mgr. Tomáše Rezka, advokáta, tel: +420 737 197 260, email: rezek@rezeksimonik.cz .
Nový stavební zákon, tedy zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „Stavební zákon“) částečně změnil podmínky, které budou muset být ze strany „černého“ stavebníka splněny pro dodatečné povolení stavby. Nově bude možno černou stavbu dodatečně povolit mimo jiné pouze tehdy, pokud taková stavba nevyžaduje povolení výjimky z požadavků na výstavbu. Jedná se o poměrně zásadní novinku, která v mnoha případech může znemožnit dodatečné povolení stavby.
Nový Stavební zákon částečně mění podmínky pro dodatečné povolení stavby. Dodatečně nebude možno povolit stavby, která vyžadují povolení výjimky z požadavků na výstavbu. Pakliže tento nedostatek bude spočívat jen v nesplnění požadavků na umisťování staveb (typicky vzájemné odstupy staveb) bude možno stavbu dodatečně povolit tehdy, pokud bude ze strany vlastníka sousedního pozemku nebo stavby udělen souhlas s takovým umístěním.
Pokud řešíte problém ohledně dodatečného povolení stavby, ať již z pozice stavebníka nebo vlastníka sousední stavby, můžete se obrátit na specialistu naší advokátní kanceláře REZEK & ŠIMONÍK na stavební právo Mgr. Davida Šimoníka, advokáta, tel: +420 731 181 383, email: simonik@rezeksimonik.cz .